Jdi na obsah Jdi na menu
 


(342)Velikonoční EXULTET

5. 4. 2012

 

 

velsvice1.jpg

Zajásejte již, zástupy andělů v nebi!
 
Chvalozpěv na velikonoční svíci (Exultet) na Bílou sobotu zpívá jáhen. Vznik Exultet se datuje do období mezi 5-7. stoletím. Nejstarší dochované znění najdeme ve třech rukopisech Galských sakramentářů ze sedmého a osmého století. Vlastnímu hymnu předchází dialog jáhna s věřícími, tím je podtržena slavnostnost hymnu. Následující část připomíná paralelu mezi Přejitím ve Starém Zákoně a Nové Úmluvy, velikonoční svíce přitom naznačuje ohňový sloup z Exodu. Verše jsou pak považovány za jedny z nejkrásnějších v celé křesťanské liturgii a literatuře - mystickým pohledem plným rajského světla může i Adamův hřích být skutečně nezbytnou a „šťastnou vinou“
 

Přehrát prezentaci zpěvu EXULTET